Terapia zajęciowa
Sala terapii zajęciowej dostępna jest dla mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00 - 14:00.
Terapia zajęciowa w naszej placówce jest sposobem na zagospodarowanie czasu dnia codziennego i podtrzymywaniem sprawności fizycznej jak i psychicznej, poprzez spotykanie się w grupie, wspólne działanie i prace manualne.
Zajęcia przeprowadzane w sali terapii dostosowywane są w zależności od stopnia zaangażowania, chęci i sprawności mieszkańca. W naszym DPS stan zdrowia mieszkańców pozwala na prace pod ciągłym okiem terapeuty, ze względu na to, jednorazowo w terapii bierze udział do 6 osób. Jest też część osób, które nie lubią brać udziału w zajęciach grupowych. Pozostają w swoim pokoju i tam tworzą, szydełkują, wyszywają. Są doglądani przez terapeutę i chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami.
Pracę które wykonujemy bazują na obchodzie poszczególnych świąt i zmieniających się pór roku. Tworzymy piękne kartki okolicznościowe, figurki tematyczne z różnego rodzaju mas plastycznych, witraże bibułowe, kompozycje kwiatowe z zasobu naszego ogrodu. Suszymy kwiaty, zbieramy szyszki, aby potem użyć ich do naszych prac. Zaangażowanie i inwencja twórca owocuje udziałem w różnych konkursach plastycznych, gdzie nie jednokrotnie zostaliśmy zauważeni i docenieni.
Terapia zajęciowa ma głównie charakter grupowy, lecz ze względu na choroby uczestników konieczne jest indywidualne podejście do każdego uczestnika zajęć. Mieszkańcy specjalizują się również w odpowiednich czynnościach doskonale uzupełniając się. Jest to widoczne zwłaszcza przy wykonywaniu kartek – świątecznych, imieninowych – jedna osoba wycina, druga przykleja, trzecia maluje, jeszcze inna wyszywa, inna kopertuje. Jest to sprawna praca z rąk do rąk co daje mieszkańcom poczucie pewności swojego miejsca w grupie i dobrej specjalizacji w jednej czynności, którą wykonuje bez zarzutu. Przekonuje to mieszkańca jak bardzo jego osoba jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całości. Zachęca to do działania w kolejnych zajęciach, zadaniach.
Seniorzy, którzy nie odnajdują się na zajęciach plastycznych mają do wyboru gry towarzyskie – szachy, warcaby, chińczyk, karty. Dużą popularnością cieszą się zajęcia krzyżówkowe, gra milionerzy. Gramy też w "Wsiąść do pociągu", BINGO, Kółko krzyżyk, czy scrabble.
Drugą część zajęć terapeutycznych stanowią imprezy rekreacyjne. Wyjeżdżamy na pobliski zalew do Michalic, gdzie wspólnie grillujemy, organizujemy czas na świeżym powietrzu. Dysponujemy dużym terenem wokół naszego ośrodka, gdzie mamy miejsce na wspólne biesiadowanie, posiadamy siłownie zewnętrzną i mnóstwo miejsca na spacery.
W naszym domu dbamy o integrację międzypokoleniową. Odwiedzają nas zaprzyjaźnione placówki oświatowe- przedszkola, szkoły, a także wychowankowie Domu Dziecka. Najczęściej wygląda to tak, że po części artystycznej przygotowanej przez dzieci, młodzież, mieszkańcy wraz z gośćmi zasiadają do wspólnych stolików, by przy herbacie i ciastku zagrać w warcaby, ułoży puzzle lub zwyczajnie rozwiązywać wspólnie krzyżówkę. Jest to bardzo cenny czas zarówno dla seniorów jak i dla młodych. Seniorzy czują się potrzebni i cieszą się choćby z tego, że mogą nauczyć dzieci poruszania się po planszy warcabów, a młodzi mają satysfakcją i poczucie, że ich zwykła czasami rozmowa i dobre słowo wywołują uśmiech i zadowolenie na twarzach mieszkańców. Jest to bardzo dobry i cenny czas dla wszystkich, dlatego staramy się , aby do takich międzypokoleniowych spotkań dochodziło jak najczęściej. My również jesteśmy zapraszani na występy, przedstawienia okolicznościowe z czego zawsze z radością korzystamy. W zakładce GALERIA można obejrzeć część naszej pracy i artystycznej twórczości.